Бања Лука: Град помаже пољопривреднике
На јавни позив за субвенције и премије намијењене за суфинансирање пројеката и мјера у пољопривредној производњи пријавила су се 493 пољопривредника, а за ову намјену у буџету града Бањалуке предвиђено је 935.100 КМ.
Како су из Центра за развој пољопривреде и села потврдили за Независне, према њиховим калкулацијама, захтијевани износ, на основу пријава, износи 1.208.351,80 КМ, што је више за око 273.000 КМ него што је предвиђено буџетом града.
Током година, како наводе, видљив је пораст броја заинтересованих пољопривредника за ове подстицаје.
– Ако упоредимо број пријављених кандидата у овој години са претходним годинама, примјећујемо одређено повећање броја пријављених пољопривредних произвођача – казали су из Центра за развој пољопривреде и села.
Истичу да је прошла година била изузетак, када су због пандемије вируса корона имали рекордан број пријава.
– Прошле године имали смо максималан број пријављених кандидата, гдје су у складу са ситуацијом и условима пандемије услиједиле измјене програма расподјеле средстава и доношење новог правилника као одговор на ванредне мјере и подршке повртарској производњи – рекли су из овог центра.
Према њиховим подацима, у 2020. години пристигло је чак 1.000 пријава више него ове године, а укупан број пријављених кандидата прошле године био је 1.493.
Од 493 пријављена пољопривредника ове године, њих шест се пријавило за суфинансирање воћарске производње, четворо за суфинансирање производње у заштићеним просторима, док се по осморо пријавило за суфинансирање набавке опреме и опремање производних објеката за биљну производњу и набавке опреме у анималној производњи.
– За суфинансирање набавке сортног сјемена пријавило се 148 пољопривредника, а за суфинансирање набавке нове пољопривредне механизације пријавило их се 108 – казали су из овог центра.
Додају да се 81 пољопривредник пријавио за премије за пчелиња друштва, 71 за премије за одгој квалитетно приплодних јуница, док се њих 47 пријавило за премије произвођачима корнишона на откупљене количине.
Њих 11, како наводе, пријавило се за суфинансирање трошкова контроле квалитета, брендирање, декларисање и сертификацију производа за уговорени пласман у Крајишкој кући, а једно за суфинансирање изградње објеката и набавке опреме у производњи гљива.
Наиме, активности на реализацији ове мјере одвијају се континуирано с циљем подршке и оснаживања пољопривредне производње на територији града.
Сваке године расписује се јавни позив који траје мјесец дана, на који се могу пријавити сви заинтересовани, регистровани пољопривредни произвођачи са територије Бањалуке.
Извор: ba.ekapija.com