Бања Лука: Измјенама закона у РС предвиђен дупло виши праг за улазак у режим малог предузетника
Влада Републике Српске утврдила је Приједлог закона о измјенама и допунама Закона о порезу на доходак. Разлози за доношење овог закона садржани су у потреби подизања прага за улазак у режим малог предузетника са 50.000 КМ на 100.000 КМ, изједначавајући га са прагом за обавезни улазак у систем индиректног опорезивања, као и са прагом за паушал у Федерацији БиХ, саопштено је из Владе.
Како је појашњено на основу Анализе политике опорезивања самосталне дјелатности, коју је урадило Министарство финансија РС, закључено је да постоје оправдани разлози да се прошири број самосталних занимања која по својој природи и јесу посебне професионалне или интелектуалне услуге, те да се опорезују према стварно оствареном дохотку, односно према економској снази.Опорезивањем према економској снази, који је прописан Уставом Републике Српске, опорезовани су сви редовни предузетници и правна лица који обављају исте дјелатности (10% на основицу која представља разлику прихода и расхода).У предложеном закону, паралелно са удовољавањем захтјева за подизање прага за малог предузетника са 50.000 КМ на 100.000 КМ, подигнут је и доњи износ пореза који је мали предузетник дужан да плати, са 600 КМ на 1.200 КМ, уз изузетак за најмање предузетнике чији годишњи приход не прелази 50.000 КМ, задржан је постојећи принцип најнижег износа пореза од 600 КМ.
Према овом приједлогу, уколико је пореском обвезнику у 2024. години опозван статус малог предузетника искључиво из разлога што је остварио приход преко 50.000 КМ, може одмах у 2025. години тражити статус малог предузетника.
Овим законским рјешењем предлаже се проширење броја самосталних занимања која по својој природи и јесу посебне професионалне или интелектуалне услуге, а иста лица не могу поднијети захтјев за плаћање пореза као мали предузетник.
Новости и у дефинисању обвезника доприноса
Поред тога, Влада Републике Српске утврдила је и Приједлог закона о измјенама и допунама Закона о доприносима. Разлози за доношење овог закона садржани су у потреби правилнијег одређивања доприноса, водећи рачуна о правичности и начелу економске снаге обвезника.
Овим законом прецизира се да је обвезник доприноса, између осталих, и лице које обавља предузетничку дјелатност или самостално занимање као основно занимање, под условом да није корисник права на пензију. Такође, усклађују се појмови предузетничке дјелатности и самосталног занимања са значењем ових појмова предложених у измјенама и допунама Закона о порезу на доходак, а које се заједно са овим законом достављају Народној скупштини на усвајање.
Поред наведеног, прописано је да се минимална основица доприноса за лица која обављају самостално дјелатност постепено повећава са досадашњих 60% просјечне бруто плате у Републици на 80% просјечне бруто плате у Републици, тако да ће у 2025. години основица доприноса износити 70%, а од 1. јануара 2026. године износиће 80% просјечне бруто плате у Републици.
Такође, утврђује се обавеза плаћања доприноса за пензијско и инвалидско осигурање за лица која остварују доходак од самосталне дјелатности, а корисници су права на пензију, те за лица која самосталну дјелатност обављају као допунску дјелатност, на основицу која износи 30% просјечне бруто плате у Републици. Ова лица су до сада била у цијелости ослобођена обавезе плаћања доприноса, међутим усљед потребе спречавања нелојалне конкуренције или суштински њеног смањења, водећи рачуна о правичности и начелу економске снаге обвезника, уводи се минимална обавезу доприноса за ова лица.Потребно је напоменути, да лица која остварују примање на основу уговора о допунском раду плаћају допринос за пензијско и инвалидско осигурање на основицу коју чини цјелокупна бруто накнада остварена по основу таквог ангажмана, па је уведена основица за предузетнике који обављају допунску дјелатност и даље повољнија од допунског рада.Са друге стране, лица која дјелатност обављају као додатну су и даље изостављена од обавезе плаћања доприноса, због чињенице да се ради о лицима која ту дјелатност не могу обављати личним радом, већ искључиво преко запослених радника.
Плаћања доприноса ослобађају се лица која остварују право на пензију из Фонда пензијског и инвалидског осигурања Републике Српске уколико остварују примања за рад у оквиру хуманитарних организација или организација које се баве пружањем социјалне помоћи лицима која су у стању социјалне потребе.
Извор: ba.ekapija.com