Бања Лука: Настављен тренд раста привреде Српске
Министар индустрије, енергетике и рударства Републике Српске Петар Ђокић рекао је да је Српска у овој години наставила тренд раста и развоја економије и привреде у цјелини, што показују стопе раста у бројним областима индустријске производње, али и повећање броја запослених.
Он је најавио да ће у Српској у будућности бити реализовани бројни пројекти у области енергетике, али и упозорио да је потребно унаприједити сарадњу са институцијама БиХ са којима је, како је рекао, отежана комуникација по многим питањима.
– Сматрам да је Влада Српске претходних година радила веома много и остварила много резултата – рекао је Ђокић за “Независне новине”, по чијем је избору проглашен за министра године у Влади Републике Српске.
Он је додао да Српска очекује раст бруто друштвеног производа /БДП/ до три одсто, да повећа стопу раста индустријске производње и да на тај начин повећа обим учешћа индустријске производње у БДП-у.
На питање зашто је за сједницу Скупштине акционара Рудника жељезне руде /РЖР/ Љубија припремљена одлука о одвајању и оснивању посебног предузећа из РЖР-а, Ђокић је рекао да се то тражи због тога што постоје одређене површине које су дио Љубије на којима се вршила експлоатација жељезне руде, а та подручја би уређивала и развијала потпуно другу дјелатност од рударске производње.
– Сматрам да је ово добра иницијатива и не видим разлог да на сједници Скупштине акционара РЖР-а не буде донесена таква одлука – додао је Ђокић.
Ђокић сматра и да таква одлука не може утицати на понуде “Митала” и “Израели инвестмента”, који су заинтересовани за куповину акција државног капитала.
Он је нагласио да је крајње вријеме да се побољша комуникација са институцијама БиХ, а да наредну годину треба искористити управо за то.
– Увјерен сам да у овој земљи, мислећи на цијелу БиХ, живи много више људи који желе да буду бољи односи у њој, да сви скупа покажу да могу бити много бољи људи него што тренутно јесу политике које се у овој земљи воде – истакао је Ђокић.
За наредну годину Ђокић је најавио наставак активности на изградњи хидроелектране “Дабар”, вриједности 351 милон КМ, те вјетроелектране “Хруд”, вриједности 270 милиона КМ, али и у убрзане активности на изградњи “Бук Бијеле”, као једног од најквалитетнијих хидроенергетских пројеката.
Према његовим ријечима, ради се и на хидроелектрани “Мрсово”, те хидоелектранама на Неретви, термо блоку “Угљевик три”, а Српска би могла бити једно од нејвећих инвестиционих подручја у сектору енергетике у Европи.
Извор: СРНА