Бања Лука: Почео дијалог о политикама и радионица за пренос знања у области друштвеног предузетништва

У оквиру пројекта „Унапређење развоја социјалне економије ангажовањем локалних власти у екосистеме подршке друштвеним предузећима за инклузивније тржиште рада у Дунавској регији” – Danube4SEecosystem Развојна агенција Републике Српске организује данас и сутра у Бањој Луци међународни догађај „Дијалог о политикама и Радионица за пренос знања у области друштвеног предузетништва“.

Пројекат суфинансира Европска унија у оквиру Interreg Дунавског регионалног програма, а у његовој реализацији учествује 10 партнера из 9 земаља Дунавске регије.

Главни циљ пројекта је заједнички развој политика и програма интензивније подршке локалних власти одрживом пословању друштвених предузећа, односно лакшем и значајнијем запошљавању  особа из посебно осјетљивих категорија широм Дунавске регије.

Дводневни скуп је отворио министар привреде и предузетништва Републике Српске Војин Митровић истакавши да је Српска међу првима у региону Западног Балкана усвојила Закон о друштвeном предузетништву и пратеће подазконске акте за ову област, те да су додијељени први статуси друштвених предузећа за шест привредних субјеката.

„Сматрамо  да је друштвено предузетништво веома битна област предузетништва за коју треба омогућити подршку како би се оно даље развијало и унапређивало. Зато нам је веома важно да чујемо ваша искуства и добре праксе у овој области како би смо их и ми користили у даљем развоју ове области. Циљ нам је да у наредном периоду анализирамо примјену закона и планирамо даље активности у вези са подршком овој области“, рекао је Митровић.

Директор Развојне агенције Републике Српске Маринко Ђукић изразио је увјерење да ће резултати овог пројекта дати конкретан допринос у креирању локалних стратегија и програма подршке које ће омогућити одрживост друштвених предузећа.

„Надамо се и да ће локалне заједнице дати значајнију подршку с обзиром да у друштвеним предузећима раде најосјетљивије категорије људи”, рекао је Ђукић.

И кородинатор пројекта Danube4Seecosystem Моника Магуреану из Румуније рекла је да главни циљ подршка развоју друштвеног, односно социјалног предузетништва путем његовог бољег повезивања са локалним властима. Она је додала да је у вези с тим важно оспособити осјетљиве категорије људи да буду конкурентнији на тржишту рада.

Током првог дана догађаја представљени су приоритети Стратегије за развој друштвеног предузетништва у Дунавској регији, Акциони план Европске комисије за социјалну економију, као и примјери добре праксе у развоју друштвеног предузетништва у Републици Српској.

Један од њих је и Пољопривредна задруга „Жена“ из Кравице код Братунца. Представница задруге Нада Марковић нагласила је да социјално предузетништво треба развијати јер је једина могућност одрживог запошљавања и економског оснаживања маргинализованих и рањивих категорија, попут жена са села, жена жртава рата и разног насиља.

Такође, током сесија и панела разговарано је о стратешким приоритетима и подручјима интервенције важним за развој друштвеног предузетништва, као и значају друштвеног предузетништва за рурални развој.

Сутра, другог дана догађаја, одржаће се „Радионица за пренос знања у области друштвених предузећа“ која има за циљ пренос знања и вјештина између друштвених предузећа и јединица локалне самоуправе, као и отклањање изазова на том путу. Поред дискусије, током радионице ће бити представљена анализа потреба за вјештинама друштвених предузећа и јединица локалних самоуправа, те каталог примјера најбоље праксе сарадње друштвених предузећа и јединица локалне самоуправе у Дунавској регији.