Бања Лука: Практичнун наставу за средњошколце организује 1067 компанија
Министар просвјете и културе Републике Српске Наталија Тривић истакла је да, након три године интензивног рада унапређења практичне наставе за средњошколце код послодаваца, ресорно министарство сарађује са укупно 1.067 компанија у овој области те има 3.660 ученика на практичној настави.
Тривићева је навела да су прије три године само 53 компаније биле присутне у реализацији практичне наставе.
“Важан сегмент је и запошљавање ученика који су похађали практичну наставу и који су показали највећа знања и вјештине, јер је крајњи циљ дуалног образовања да дјеца која су завршила средње стручне и техничке школе имају запослење које ће им омогућити да остану у Српској”, рекла је Тривићева након састанка са више од 30 привредних друштава, која организују праксу за ученике средњих стручних школа.
Она је изразила задовољство, јер су послодавци показали спремност да дио ученика који су похађали практичну наставу запосле.
Руководилац људских ресурса у компанији “Кармеус” Добој Ениса Вајзовић рекла је да ова компанија већ двије године сарађује са саобраћајном и електро и техничком школом из Добоја, те да су неки од ученика добили посао након обављене праксе и завршене школе.
“Ове године планирамо да проширимо ту сарадњу, тако што ћемо за ученике у нашој компанији организовати промоцију профила који су нам потребни, како бисмо их заинтересовали за изучавање тих послова. Неки од профила који су нам потребни су електричари, бравари”, рекла је Вајзовићева.
Директор компаније “Тикт мануфактура” Градишка Крешимир Бодрожић рекао је да је ова компанија извозно оријентисана и да дуги низ година пружа практичну наставу за средњошколце.
“Изузетно нам је драго што се осјети да се мијења свијест о значају прилагођавања школских програма према потребама послодаваца. Неопходно нам је да након школовања имамо профиле које можемо одмах примити да раде”, рекао је Бодрожић.
Он је навео да је велики број ученика који су у овој компанији имали практичну наставу добили посао након завршене школе, а да практичну наставу организују за ЦНЦ оператере, брусаче, а већину послова у металном сектору.
“Људи у великом броју одлазе одавде јер не виде перспективу, али мислим да није све тако лоше. Мислим да су могућности унутар земље много боље него што су људи тога свјесни”, оцијенио је Бодрожић.
Извор: СРНА