Бања Лука: Представљен пројекат еко зоне на Влашићу
Представници турског конзорцијума “Херитејџ турк” /Heritage Turk/ са партнерима из Републике Српске представили су јуче у Бањалуци пројекат “Еко-зона Корићани Влашић” вриједан 4,26 милијарди евра. Министар трговине и туризма Републике Српске Предраг Глухаковић каже да би овај пројекат у потпуности финансирао инвеститор, те да представници турског конзорцијума траже институционалну подршку која ће им бити пружена.
Глухаковић је рекао да пројекат “Еко-зона Корићани Влашић”, чији би већи дио требало да буде лоциран на подручју општине Кнежево, нуди између 15 и 20 различитих садржаја, од аеродрома до болничких капацитета, инфраструктуре, голф терена и другог.
“Ми смо отворили врата за сарадњу и обећали смо представницима конзорцијума да ћемо им бити на располагању од данас до завршетка пројекта за све што буде у складу са законским прописима, Регулационим и Просторним планом Републике Српске”, рекао је Глухаковић новинарима у Бањалуци.
Он је истакао да је данашње представљање пројекта било информативног карактера, оцијенивши да је ријеч о озбиљном пројекту.
Када је ријеч о пројекту туристичког комплекса “Клековача”, Глухаковић је рекао да све у вези са тим рјешава будући инвеститор.
“Влада Српске чека да се то све заврши да би могли потписати меморандум. Све финансира инвеститор властитим средствима, као што је случај и са пројектом `Еко-зоне Корићани Влашић`. Они не траже од нас никаква финансијска средства, већ све финансирају преко својих фондова”, рекао је Глухаковић.
Он додао да би реализација пројекта “Еко-зона Корићани Влашић” требало да траје двадесет година.
“Видјећемо у првој фази да ли све оно што треба да се гради имамо у Просторном плану Републике Српске. Све што не буде у том плану, неће моћи да се гради, што значи да ће морати да се мијења садржај и да ће бити ревизије”, рекао је Глухаковић.
Уколико овај пројекат буде реализован, каже Глухаковић, то ће, како је оцијенио, у многоме спријечити одлазак младих људи из Српске и БиХ.
“Влада све ради у интересу грађана Републике Српске и биће нам драго да почне реализација овог пројекта”, рекао је Глухаковић.
Предсједавајућа конзорцијума “Херитејџ турк” Ебру Гуерсан каже да пројекат “Еко-зона Корићани Влашић” није једнодневни посао, већ дуг процес и да ће свака од планираних јединица бити завршена у року од десет година.
“Запослићемо локалне људе, организоваћемо мултинационалне операторе и креираћемо овдје нови бренд. Овај пројекат ће бити једна успјешна прича”, оцијенила је Гуерсанова.
Она је рекла да ће пројекат бити реализован по фазама, те да је дуг пут до рјешавања свих потребних питања у вези са овим пројектом.
Гуерсанова је навела да јединице пројекта као што су ски-центар, голф терени, здравствени, спортски и туристички центри и аеродром не могу да се граде прије инфраструктуре.
“Морамо прво успоставити заједничку компанију у БиХ, а на љето и на јесен биће завршено све у вези са земљиштем. Надам се да ће то бити доказ да смо стварни инвеститори”, рекла је Гуерсанова.
Она је нагласила да се без рјешавања правних питања не може завршити ништа, те да би први дио пројекта могао да буде завршен током 2019. године.
“Новац неће падати са неба, већ се мора радити корак по корак. Биће ово дуг процес, али важно је да то урадимо заједно”, рекла је Гуерсанова и додала да је локални тим овог конзорцијума радио иницијалне припреме, док конзорцијум зове инвеститоре.
Она је захвалила представницима Владе Републике Српске и локалним властима што су “отворили сва врата и показали гостољубивост”.
“Вјерујемо у пројекат, визију и у земљу”, каже Гуерсанова.
Говорећи о турском конзорцијуму, Гуерсанова је навела да је ријеч о “мултинационалној сервисној платформи” која обезбјеђује средства и управља портфолијумом како би завршила разне врсте развојних пројеката по моделу “кључ у руке”, а након тога управља пројектима до завршетка пројекта.
Данашњем представљању пројекта “Еко-зона Корићани Влашић” присуствовали су и представници кабинета предсједника Владе Српске, министарстава индустрије, енергетике и рударства, за просторно уређење, грађевинарство и екологију, те здравља и социјалне заштите Српске.
Извор: СРНА