Бања Лука: Усвојен Приједлог мјера за унапређење пословног амбијента
Влада Републике Српске je на 22.сједници одржаној 30.05.2019. године, усвојила Приједлог мјера за унапређење пословног амбијента 2019-2021. који представља усаглашени основ и платформу будућег заједничког дјеловања институција и пословне заједнице.
Један од приоритетних циљева у раду Владе Републике Српске је унапређење пословног амбијента, и у том контексту формирано је Министарство привреде и предузетништва, које представља контакт тачку за пословну заједницу, како би се кроз континуирани дијалог институција и пословне заједнице правовремено и квалитетно идентификовала отворена питања у пословању и предложиле, а потом реализовале, мјере за њихово отклањање, те унапређење конкурентности привреде уопште.
Током претходних неколико мјесеци вођени су интензивни разговори са пословном заједницом и ресорним институцијама са циљем дефинисања и конкретизације заједничког оквира будућег дјеловања и на основу тих разговора, Програма економских реформи 2019-2022. године, Смјерница за развој привреде, те Акционог плана за реализацију Програма рада Владе Републике Српске за мандатни период утврђен је Нацрт мјера за унапређење пословног амбијента. Овакав документ је додатно упућен на разматрање Привредној комори Републике Српске, Унији удружења послодаваца Републике Српске и ресорним министарствима на мишљење и допуне, након чега је финализован.
Приједлог мјера дефинисан је кроз сљедеће циљеве: подршка привредницима у запошљавању и задржавању радне снаге, смањење парафискалних и административних оптерећења привреде, унапређење услова за технолошки развој привреде, реформисање Завода за запошљавање у циљу пружања квалитетније подршке привреди и грађанима, квалитетније повезивање образовања са потребама тржишта рада, унапређење стручних знања привредника, унапређење инфраструктуре квалитета, смањење сиве економије, и промоција примјера добре праксе медијима.
Издвојене су и мјере специфичне за појединачне секторе и то за сљедеће: пољопривреда и прехрамбена индустрија; дрвопрерада; туризам; информационо-комуникационе технологије; металска и електро-индустрија; текстил, кожа и обућа; грађевинарство и индустрија грађевинског материјала и саобраћај.
Извор: ИНВЕСТ СРПСКА