Бијељина: Додатна помоћ произвођачима меса и воћа

Министар пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Српске Борис Пашалић изјавио је јуче у Бијељини да ће ресорно министарство обезбиједити још средстава за помоћ произвођачима меса и воћа, поред 75 милиона КМ аграрног буџета и шест милиона КМ које је већ ангажовано из Компензационог фонда за капиталне инвестиције.
Он је рекао да је додатна помоћ раније договорена на састанку у Градишци, те да ће прва прва мјера бити за произвођаче, утовљиваче свиња.
“Ми ћемо сада обухватити период од 1. марта до 1. јуна, када ћемо вршити пресјек и исплатићемо до 50 КМ по грлу”, рекао је Пашалић.
Он је подсјетио да је утовљивачима свиња, који су овај посао обавили од 1. јанура до 1. марта, новац исплаћен.
“Наредна мјера ће бити подршка узгајивачима прасића и јунади, све у оној временској динамици која је договорена са произвођачима”, навео је он.
Пашалић је додао да ће прва 2,3 милиона КМ за ове намјена бити одобрена на првој сједници Компензационог фонда, за узгајиваче свиња и воћаре, који су имали штету од мраза.
Он је рекао да уколико и ове године буде потребе Министарство и Влада Српске ће реаговати на вријеме.
Пашалић је данас током посјете предузећу “Сава Семберија” навео да је прехрамбена индустрија у овој фирми у потпуности базирана на домаћој сировини, што је веома важно јер поред тога што је добар прерађивач, она откупљује домаће производе, сировину.
Пашалић је рекао да је Министарство прошле године заједно са “Савом” радило на рјешавању тржишних вишкова, када је откупљено и прерађено око 8.000 тона сировина, уз “Савину” количину.
Он је најавио да ће се и ове године ресорно министарство укључити у такав ангажман, јер кроз своје редовне мјере подршке има средства за подршку домаћим пољопривредним произвођачима.
Пашалић је изразио задовољство прерадом производа у овој предузећу јер сама чињеница да се неки производи, као сок од парадајза, заснивају искључиво на домаћој сировини, што је ријеткост, а то само потврђује да су квалитетни и здрави.
Он је нагласио да поризводи “Саве” налазе своје тржиште у захтјевним земљама које врше ригорозне контроле, а чињеница да нема рекламације и враћања робе говори све о овим производима.
Пашалић је истакао да, када је ријеч о ратарима, Градска управа и Министарство би требало заједно да раде на питању расположивог земљишта.
“Овдје у Семберији имамо земљиште које је у својини Републике Српске које ми дајемо кроз концесију правним лицима, али има и земљишта којим управља град, а које се може дати произвођачима кроз закуп”, рекао је Пашалић подсјећајући да се данас сусрео и са пољопривредним произвођачима Семберије.
Директор предузећа “Сава Семберија” Стево Филиповић рекао је да се захваљујући мјерама Министарства и Владе Републике Српске умногоме успјело превазићи све на што се наилазило у тешкој години пандемије вируса корона.
“Откупили смо тако све понуђене количине домаће производње, све их прерадили и четири мјесеца прије уговореног рока платили. Наш стратешки партнер су домаћи пољопривредни произвођачи и очекујем да ћемо и ове године заједно са Владом Српске доћи у ситуацију да све количине откупимо и прерадимо”, рекао је Филиповић.
Он је изразио наду да ће коначно доћи до попуштања мјера за извоз на страна тржишта, која су девет мјесеци у континуитету била затворена, а “Сава Семберија” извози око 90 одсто производње широм свијета. Извор: СРНА