Бијељина: Креативне идеје за напредак локалних заједница
Стартап дан „Крени“ окупио је у Бијељини водеће актере из различитих подручја друштвено-одговорног пословања, као и предузетнике, иноваторе, креативце, лидере и пословне ентузијасте у разним пословнима категоријама. Овај догађај је активност у оквиру пројекта „Јачање улоге мјесних заједница у БиХ“ вриједног 14,5 милиона конвертибилних марака који заједнички финасирају владе Швајцарске и Шведске, а спроводи га Развојни програм Уједињених нација (УНДП).
Циљ пројекта је повећање демократског и директног учешћа грађана БиХ у локалној управи, јачање одговорности општинских власти и побољшање инфраструктуре и услуга на нивоу мјесних заједница.
– Учесници овог пројекта ће имати прилику да представе своје друштвено одговорне идеје из различитих области како би помогли својој заједници. Они посједују знање, вјештине и контакте који утичу на економске промјене у БиХ и, уз помоћ стручњака, подстичу друштвени развој креирајући пословна рјешења – навели су организатори семинара у Бијељини.
Учесници са најбољим идејама ће добити савјете о најбољим начинима развоја пројеката и њиховом укључивању у друштвени живот у локалним заједницама .
– Овдје имамо око 100 учесника из Бијељине, Брчког и Градачца. Учесници семинара прeдстављају своју друштвено одговорну идеју за пројекат од кога ће грађани мјесних заједница имати корист. Након гласања, осам идеја ће добити могућност да, уз подршку ментора буду разрађене и проширене до нивоа бизнис-плана. Комисија од тих осам бизнис-планова бира три побједничка, чији аутори ће добити симболичне награде – навела је Мајда Ганибеговић, главна стручна савјетница у пројекту.
Она је појаснила да је циљ пројекта да креативни људи схвате да су њихове идеје прихватљиве, као и да појединци могу имати контролу над оним што се дешава у њиховој околини.
Прве три пројектне идеје финансијски су подржали Привредни савјет Града Бијељина, као и предузећа „Танасић“; „Спектар Дринк“ и „Мега дрво“. За најбољи пројекат изабран је „Srednjoskolac.com“ Младена Бајића, ученика Економске школе из Бијељине, друго мјесто заузео је Махир Смајловић из Градачца са идејом „Push for tush“, oдносно, туш-батерије са шампоном, а трећепласирани је пројекат „Кућна њега“ Милета Стевића из Пољопривредне и медицинске школе у Бијељини.
Извор: Град Бијељина