Дервента: Основати фондацију за техничко-технолошку едукацију и предузетнштво

Руководство општине са директорима средњих школа и дервентским привредницима разговарало је о могућностима и начину формирања “Фондације за техничко-технолошку едукацију и предузетништво” као ресурсног центра који би опремом и стручно оспособљеним кадровима могао да одговори на потребе школа и појединих предузећа у погледу техничке опремљености и стручности, за додатну обуку за техничку струку као и за преквалификацију и доквалификацију ученика и одраслих.
Наиме, двије средње школе у Дервенти годинама образују техничаре информатике и енергетике без спреге са привредом па је и већи број ових кадрова на Заводу за запошљавање у Дервенти. Међутим, предузећа,која послују на подручју општине,исказују потребу за техничарима и инжењерима машинске струке. Средње школе не школују машинске техничаре, ЦНЦ оператере, завариваче за којима постоји потреба на тржишту рада. Један од основних разлога зашто се не школују ови дефицитарни кадрови је свакако техничка неопремљеност школа неопходном опремом и непостојање стручног кадра.
Подршку пројекту дао је и начелник општине Милорад Симић.
-Ово што ради Дервента је добра ствар, ово је нешто што можемо одњеговати корак по корак. Имамо ту снезибилност када су у питању страни инвеститори и напредне технологије и подржавамо добре идеје. Створили смо једну репутацију да прилично лакше можемо отворити врата страним инвеститорима него други, препознају нас као добру дестинацију за инвестирање – рекао је начелник Симић.
Игор Жунић, посланик у НСРС, истакао је да је планирано да се у Дервенти направи центар за обуку, обављање праксе, преквалификацију и доквалификацију и свега оног што је везано за ЦНЦ машине и информатички сектор.
– Постојале су три верзије о оснивању центра, које су и сада у оптицају. Прва верзија предвиђа да се иде према школи и да школа буде централно мјесто гдје ће се радити обука, да школа са привредницима прави неку врсту односа. Друга верзија предвиђа центар гдје може да се “уђе” приватно и да то буде на некој комерцијалној основи. Трећа, по мени најприхватљивија, је да то буде једна фондација која би нас све увукла у ту причу, да у управном одбору буду сви привредници који су заинтересовани, да буде општина и школе и да заједно развијамо  нешто што може да буде велика ствар за Дервенту, за кадар овдје па чак и у регионалним оквирима – рекао је Жунић.
Са идејом о организационој структури Фондације за техничко технолошку едукацију и предузетништво (ФТТЕП), циљевима и активности као и самом формирању, присутне је упознао Горан Кнежевић из “Дигитал електроника” који је и један од покретача идеје за овај пројекат и који је спреман да своје знање и искуство у овој области “усмјери” у реализацију овог пројекта.
Оснивачи ФТТЕП-а  били би Општина Дервента, Средњошколски центар “Михајло Пупин”, Стручна и техничка школа и 8 иностраних и три дамаћа предузећа из области електронике и машинства. Фондација би имала директора,Управни и Надзорни одбор,а Скупштину фондације чинили би представници свих оснивача. Своју самоодрживост центар би остваривао кроз курсеве, семинаре, давање ресурса у закуп, услуге машинског конструисања, услуге пројектовања машинских дијелова ЦНЦ опремом, реализацијом пројеката финансираних из Европских предприступних фондова. Дио средстава би био прикупљен и од донатора и кроз разне пројектне активности. Средствима фондације би се стипендирали и надарени ученици и студенти,ученички пројекти, промоције научних достигнућа.
Ресурсни центар ФТТЕП би физички био смјештен у кругу средњошколског центра и тако доступан за потребе обје средње школе. Едукативни центар би се састојао из двије учионице и три лабораторије,за машинство, електронику и рачунарство од којих би свака имала потребну опрему. Учионице би имале капацитет 24 корисничка мјеста и биле опремљене пројектором и паметном таблом.Био би утврђен и распоред активности у самом центру.
Укупна средства предвиђена за реализацију пројектне идеје износе око 600 хиљада евра, а извори финансирања били би јавни сектор (Општина Дервента и Влада РС), приватни сектор (фирме оснивачи и фирме које би донирале опрему софтвере и услуге) и међународне институције (амбасаде и организације).
Почетак функционисања центра планиран је за септембар 2017. године до када би требало да се формира машинска лабораторија, уреди простор и  набави потребна опрема и то би била реализација прве фазе овог пројета, док би реализација 2. и 3. фазе била до септембра 2018. године оснивањем електроничке и рачунарске лабораторије, куповином ЦНЦ машина, постављањем изложбеног простора.
Подршку оснивању ФТТЕП-а дали су фирма “Теxимп” из Зенице која ће Фондацији уступити двије ЦНЦ машине на период од двије године, затим фирме “Геометриx, “Стројотехника” и Телеком Српске.

Извор: Општина Дервента