Дервента: Привлачни за инвеститоре

Висок ниво отворености између локалне управе и привредника, непосредан контакт са инвеститорима и, што је свакако важно, брзина издавања потребне документације су фактори који опредјељују стране инвеститоре да улажу у нашу локалну заједницу. Поручују то из Дервенте, општине која из године у годину привлачи све више инвеститора и ствара услове за нова радна мјеста, а која може бити примјер свим другима када је стварање пословног амбијента у питању. У протеклом периоду успјели су привући 14 аустријских, десет италијанских и три  њемачке компаније захваљујући чему Дервента има најмању стопу незапослености, али и најмању администрацију  по глави становника.
– Локална управа настоји да са свим привредницима има коректну сарадњу и да им је увијек на располагању, а проблеми се рјешавају заједнички. Томе свакако треба додати и низ пореских олакшица  и повољну цијену грађевинског земљишта са обезбијеђеном инфраструктуром, што знатно олакшава пут до регистрације предузећа. Оно што начелник општине Милорад Симић често наглашава је чињеница да су наши привредници, било страни или домаћи, наши најбољи амбасадори у иностранству. Они најбоље преносе своја искуства новим потенцијалним инвеститорима, поручују из Дервенте.
Поред пореских олакшица привреднике привлачи и добро обучена, уз то и јефтина радна снага, а све више пажње се посвећује и усклађивању школовања са потребама привреде, како фабрике не би имале проблем са недостатком радника.
Општина је средином године покренула и иницијативу о оснивању Фондације за техничко-технолошку едукацију и предузетништво ресорног центра који би опремом и стручно оспособљеним кадровима могао да одговори на потребе школа и појединих предузећа у погледу преквалификација и доквалификација кадра за потребе привредних субјеката на овом подручју.
– Од јула наша локална заједница користи јединствену електронску апликацију за унос података  о предузетнику, размјену информација са другим институцијама као и издавање рјешења, што још скраћује вријеме за регистрацију предузетника, поручују.
Општина има формирану индустријску зону  у њеној непосредној близини налазе се парцеле које су на располагању потенцијалним инвеститорима, а из  буџета сваке године издваја средства за подстицај пољопривредне производње. Подржава и помаже развој модерних мини-фарми као и узгој свих облика пољопривредних култура. Иначе, подаци показују како извоз из Дервенте чини 11 одсто укупног извоза Републике Српске, а 3,3 одсто укупног извоза БиХ. На подручју општине послује 187 привредних друшава  и 500 предузетника који запошљавају 6.294 радника. Највише их је запослено у предузећима обућарске индустрије, око 1.700, те у области металске индустрије,  гдје има  око 650 запослених.
Предузећа из Дервенте у прошлој години су у 17 земаља свијета остварила извоз од 335,83 милиона марака, док је увоз износио 233,08 милиона КМ. У првих шест мјесеци ове године године остварен је извоз у вриједности од 143,46 милиона КМ, а увоз од 130,08 и чини 40,39 одсто извоза регије Добој, односно 8,36 одсто извоза Републике Српске.
Интересантан је податак да се овдје раде комплетни каблови за многе познате свјетске произвођаче аутомобила као што су “Ферари”, “Формула 3”, “Волксwаген”, “Мерцедес”, “Ламборгини” као и видео-надзори за скијалишта широм свијета, од којих за чак 26 у Аустрији. Овдје је прошле године произведен десетмилионити пар копачки “Адидас” у домаћој компанији “Санино”, која је постала и заступник за увоз репроматеријала за “Адидас” за цијели свијет. Један од приоритетних задатака на којем се интензивно ради јесте да Дервента добије статус града.

Извор: Независне новине