Дервента: Привредници и школе о уписној политици
Одјељење за привреду и друштвене дјелатности општине Дервента организовало је, као и претходних година, састанак са представницима привредних субјеката са подручја општине, основних и средњих школа, Центра за дјецу и омладину са сметњама у развоју “Будућност” и Бироа за запошљавање у Дервенти, на којем је разговарано о уписној политици у 2018/2019. години. Састанку је присуствовао и замјеник начелника Синиша Јефтић који је у уводном обраћању истакао да је локална заједница у 2017.години уложила значајна средства у побољшање услова рада у образовним установама на подручју општине, те да је уз помоћ привредника покренут процес осавремењивања наставе, посебно практичне и да ће пројекти, који су у току, још допринијети развоју школства на подручју општине.
Деветогодишње школовање ће ове године завршити укупно 218 основаца. Према резултатима анкете, која је проведена међу основцима завршних разреда, они су највеће интересовање показали за упис у дервентске средње школе, али је и знатан број оних који би своје школовање да наставе у средњим школама у сусједним општинама.
Међутим и у дервентске средње школе се сваке године уписује већи број дјеце из сусједних општина што, по ријечима Бранке Јовић, директора Стручне и техничке школе, значајно повећава број уписаних ученика.Свакако, приоритет при упису ће имати дјеца са подручје дервентске општине. У складу са потребама привреде, Јовићева је истакла да ће школа ићи са приједлогом министарству за упис ученика за ново занимање-техничар ЦНЦ технологија. Планирано је да се у ову школу упише шест одјељења и то по једно одјељење четворогодишњих занимања техничар ЦНЦ технологија, економски, пољопривредни и туристички техничар и два одјељења трогодишњих занимања, кухар и варилац и обрађивач метала резањем.
У склопу експерименталног дуалног образовања Средњошколски центар “Михајло Пупин” има одређене уговоре са предузећима “Санино” и “Дигитал Електроник”, све са циљем организовања што квалитетније практичне наставе из ових области. И у овој школи планирају упис шест одјељења и по ријечима Предрага Дринића, директора школе, то би била два одјељења гимназије, једно одјељење информационих технологија и једно мехатроничара као четворогодишња занимања, а од трогодишњих било би уписано по једно одјељење електричара и обућара.
Директори обје средње школе сматрају да би оптималан број ученика у одјељењима био 20 па ће такав захтјев упутити и надлежном министарству.
Директор “Будућности” Владан Поповић је рекао да је планирано да се и ове године у средњу школу упишу ученици на два смјера за дјецу са сметњама у развоју-физиотерапеут и кројач конфекционар. Он је истакао да је потребно мијењати наставне планове и уводити нова занимања за дјецу са сметњама у развоју јер то захтијева тржиште рада.
На Бироу за запошљавање у Дервенти се тренутно налази 1.589 лица која траже запослење, од тога 674 жене. Највише је квалификованих радника (553), са средњм стручном спремом (454), неквалификованих (380), са ВСС 240 ЕЦТС(82), са ВСС 180 ЕЦТС(33). Што се тиче старосне структуре лица која траже запослење највише их је у доби од 50-55 година(202), затим од 55-60 (191), од 40-45(167) итд.
Привредници су нагласили да су реформе у сфери образовања потребније него неке друге те да доброг образовања нема без сарадње привреде и школе, тзв.дуалног школства.
“Ако желимо да имамо квалитетне кадрове за потребе привреде, они морају да буду дио процеса који се, у једном свом сегменту, одвија у привреди, тамо гдје се ствара нова вриједност, а ако правимо нову вриједност, у прилици смо да захтијевамо образовање одређених профила”, рекао је Радован Пазуревић, директор”Санина”.
У фирми Дигитал Електроник” 26 ученика обавља своју праксу и то је још један примјер добре сарадње школе и привредника, али из фирме истичу да им проблем представља недостатак кадрова јер по завршетку школовања млади запослење најчешће траже вани.
У фирми “Техпро ЦНЦ” укупно 6 ученика обавља праксу и како кажу у овој фирми се посебно труде да ученици који су на пракси прођу цијели процес призводње,а да остану да раде тамо гдје се најбоље снађу. Осим тога ученицима се додјељују и стипендије чиме их ова фирма додатно стимулише за веће ангажовање и останак.
Привредници су посебно истакли задовољство што се питање уписне политике покренуло са мртве тачке и што се развија добра сарадња школа и привредних субјекта и као примјер тога навели су оснивање Фондације за техничко-технолошку едукацију и предузетништво у оквиру двије средње школе.
Договорено је да се, као претходних и ове године организује Дан отворених врата како би се основци још боље упознали са занимањима која могу одабрати у даљем наставку свог школовања.
Извор: Општина Дервента