Дервента: Уписну политику прилагођавају потребама привреде
Уписна политика у наредној школској години је била тема састанка који је Организовало Одјељење за привреду и друштвене дјелатности општине Дервента са представницима привредних субјеката са подручја општине, Бироа за запошљавање Дервента и директорима основних и средњих школа.
Састанку су присуствовали представници предузећа “Санино”, “Мреже Нетворк” и “Дигитал Електроника”.
Бранка Јефтић, директор Бироа за запошљавање у Дервенти, је рекла да је на подручју општине 2041 лице које тражи запослење. Тренутно је на евиденцији Бироа највише продавача 119, кувара 70, гимназијалаца 51, пољопривредних техничара 61, трговачких техничара 35, конобара 45, енергетичара 47, а од високообразованих највише је економиста и правника.
У расправи је посебно наглашен проблем недостатка појединих образовних профила , нарочито обућара. Дванаест фирми, које се баве обућарском производњом на подручју општине, раднике добијају углавном преквалификацијом из неке друге струке. Послије недавно обављених анкета у основним школама,само један ученик је изразио жељу за упис у ову струку. Из фирме “Санино” су спремни да кадровски помогну школи и уступе машине како би се пракса за обућаре могла обављати квалитетно,а тиме би се и значајно олакшало организовање наставног процеса у школи. – Од око 870 запослених у овој фирми, само 7 посто су завршени обућари. Фирма не може улагати средства за школовање обућара, јер нема гаранцију да ће ти кадрови наставити свој рад баш у овој фирми – рекао Синиша Пазуревић из “Санина”.
У “Мрежи Нетворк” сматрају да је Дервента отишла далеко испред многих локалних заједница у привлачењу страних инвестиција и да би се тај тренд наставио, потребно је да се изврше корекције и прилагођавање система школства потребама привреде.
– Били смо активно укључени у програм који је Привредна комора Аустрије покушала да реализује са Привредном комором Републике Српске, а који се односи на дуално школство али то иде веома тешко. Увођење нових занимања тражи и велика улагања и у кадрове и опрему у школама. Велик проблем, са којим се тренутно сусрећемо, је одлазак наших школованих кадрова.Ту првентсвено мислим на тражена занимања као што су вариоци, ЦНЦ информатичари, обрађивачи метала и сл. – рекао је Зоран Тошић, из “Мреже Нетворк” и нагласио да је потребно организовати посјете предузећима како би се ученици, на лицу мјеста, упознали са појединим занимањима.
Он је такође предложио да се покрене иницијатива да се привредници ослободе плаћања појединих обавеза и да се та средства усмјере на финансирање набавке потребне опреме за практичну наставу.
Из предузећа “Дигитал Електроник” су истакли проблем недостатка вариоца, а проблем ће бити још већи с обзиром на број који се школује и потражњу на тржишу. Горан Кнежевић из “Дигитал Електроника” је указао и на потребу увођења занимања техничар полимера,једно до будућих тражених занимања,али су представници школа указали на недостатак програма за овај профил занимања.
Бранка Јовић, директор Стручне и техничке школе, је рекла да се, на основу проведене анкете у основним школама, 130 ученика изјаснило за занимања која су понуђена у оквиру ове школе. Планиран је упис шест одјељења и то два одјељења пољопривредних техничара, те по једно пословно-правног техничара, трговачког техничара, кухара и једно комбиновано одјељење металске струке. Од шест одјељења четири су четверогодишња, два су трогодишња. Одређен број ученика који долази са територије других општина ће омогућити формирање одјељења са по 24 ученика, што је и неки законски оквир за број ученика у одјељењу.
У Средњошколски центар “Михајло Пупин” планиран је упис пет одјељења, два гимназијалаца, по једно одјељење информационих техничара, мехатроничара и рачунарских техничара.
– Информационе технологије су “ин” занимање. Претпрошле године смо увели занимање мехатроничар и били смо пионири у томе, али је тешко организовати практичну наставу за ова два захтјевна занимања. Потребна су значајна средства, поготово за обезбјеђење тзв. ЦНЦ машина потребних за квалитетну практичну наставу – рекао је Бранислав Видић, директор СШЦ и нагласио досадашњу добру сарадњу са привредницима.
Дервентско школство треба да нађе начин да усклади школовање кадрова за потребе дервентске привреде, мишљења је начелник Одјељења за привреду и друштвене дјелатности Мирсад Бећировић па сматра да треба наставити са школовањем обућара. Приједлог је прихваћен као један од закључака овог састанка. За реализацију овог закључка задужен је директор СШЦ”Михајло Пупин”. Такође договорено је да се сваке године одржава “Дан отворених врата” када би се свршени основци, кроз посјету предузећима, упознали са појединим занимањима.
Проблеми са којима се сусреће дервентско школство су слични онима са којима се сусрећу и у другим локалним заједницама па је, по мишљењу замјеника начелника Синише Јефтића, потребно да школе не чекају да проблеме ријеши надлежно Министарство, него да саме покрену иницијативу, направе планове за рјешавање насталих проблеме и одреде носиоце тих активности.
Извор: Општина Дервента