Добој: Млади заинтересовани за пољопривреду
Око 34.000 хектара земљишта на подручју Добоја у функцији је пољопривредне производње, која је као дјелатност све заступљенија код младих, рекао је начелник градског Одјељења за пољопривреду Душко Паравац.
Паравац је изјавио Срни да је пољопривреда постала атрактивна код младих након што је прошле године у рад пуштен велики откупљивачки капацитет у овој локалној заједници, који уз градску подстицајну политику за тржишно афирмативне производе, даје гарант да се бављење земљом може исплатити.
– Могуће је функционисати, али да ли ће се добро живјети од пољопривреде зависи од разних фактора, првенствено од одабира пољопривредне културе, подстицајне политике, али и ангажоване радне снаге у оквиру пољопривредног газдинства – каже Паравац.
Он наводи да сеоска подручја од раније имају развијене капацитете и путну инфраструктуру, а с обзиром на то да је Добој и град на три ријеке – Босна, Спреча и Усора, одговарајућим пројектима ријешио би се и поблем наводњавања парцела.
Паравац додаје да се на подручју ове локалне заједнице пољопривредно обрађује око 34.000 хектара земље на којој доминирају кукуруз и стрна жита, те да се малим газдинствима препоручује производња високопрофитних култура – првенствено воћарске и повртарске.
– Оне су интересантне откупљивачима који их пласирају на инострана тржишта, а очекујемо да се положај и откупна политика локалних пољопривредника побољша након што са радом отпочне Фабрика за прераду воћа и поврћа „Босанка“ у добојском насељу Шеварлије, власништво предузећа „Бенкос“ из Азербејџана – наводи Паравац.
Он подсјећа да је прошле године из градског буџета исплаћено 40.000 КМ за око 144 уговорена узгајивача краставаца корнишона која су на 17 хектара земље произвела око 510 тона ове културе.
Уколико се и ове године реализују уговори локалних призвођача са откупљивачима и прерађивачким капацитетима, Паравац најављује нова подстицајна средства пољопривредницима за укупно предату робу.
Као предуслов подстицајне политике, Паравац наводи да пољопривредна газдинства морају бити регистрована, да се унапријед зна коме се пласира производ и као најважнији моменат да сав посао од производње до откупа иде легалним токовима.
Он као факторе који могу да угрозе пољопривредну производњу у овој локалној заједници наводи загађење земљишта изградњом микроструктурних објеката и временске неприлике с обзиром да сусједне федералне општине немају развијену противградну мрежу.
Паравац очекује да ће Градска управа уз учешће Јавног предузећа “Противградна превентива Републике Срспке” током ове године инсталирати нових пет противградних лансера, уз постојећих осам колико Добој тренутно посједује.
Извор: СРНА