Ефикаснији третман отпадних вода
Третман отпадних вода убудуће би требао бити јефтинији и ефикаснији увођењем иновативне технологије у производњу пречистача, односно уређаја за третман отпадних вода. Рјешење је понудила добојска фирма „ЕМ плус“, а подржао Challenge фонд грантом од 56.736,83 КМ. Укупна вриједност пројекта којим су аплицирали за бесповратна средства у оквиру првог јавног позива је 113.473,66 КМ, а другу половину износа обезбиједила је сама компанија.
„Ради се о иновативној технологији нове генерације уређаја за биолошки третман отпадних вода. Главне активности унутар пројекта усмјерене су на производњу 4 модела уређаја MMAP (микробиолошко, модуларно, аерационо постројење) различитих величина и намјена и тестирање њихових техничких карактеристика и функционалности у примјени. У оквиру пројекта набавили смо и опрему за интерну лабораторију за праћење квалитета отпадних вода по појединим параметрима ради постизања веће ефикасности у будућим тестирањима и производњи уређаја за третман отпадних вода“, кажу у овој компанији.
Предузеће „ЕМ плус“ послује од 2009. године и тренутно запошљава пет радника. Своје производе за сада пласирају на домаћем тржишту, али преговарају са потенцијалним дистрибутерима за пласман производа и ван граница наше земље.
„Вјерујемо да ће наши производи због своје економичности и ефикасности пронаћи пут до нових купаца како на простору БиХ, тако и у иностранству. Ова технологија је много приступачнија од досадашњих рјешења која су се нудила из увоза. Систем пречишћавања отпадних вода сада ће много лакше да успоставе бројна предузећа – индустријска и комунална, угоститељски објекти, трговине, школе и друге установе“, истичу у „ЕМ плус“.
У предузећу вјерују да би ова идеја без подршке C2C фонда још дуго чекала на реализацију. Након успјешног провођења овог пројекта стварају се и услови за запошљавање нових радника, али и даљи развој ове технологије. Крајњи циљ је што ефикаснија обрада отпада и отпадних вода како би се смањио њихов штетан утицај на животну средину и створили бољи животни услови за генерације које долазе.
Захваљујући средствима Шведске агенције за међународни развој и сарадњу – Сида/Амбасаде Шведске у Босни и Херцеговини успостављен је Challenge to Change, C2C, програм. Пројекат проводе Сарајевска регионална развојна агенција СЕРДА и Развојна агенција Републике Српске-РАРС. Партнер у пројекту је и Регион Остерготланд, Источна Шведска. Главни циљ пројекта је јачање привредног развоја у БиХ, као и сарадње Шведске и БиХ.