Фоча: Повољнији услови за инвеститоре
Пројектом побољшања локалног окружења за инвестирање, општина Фоча је добила електронски регистар и инвестициони профил, а административне процедуре су поједностављене и убрзане и смањени су њихови трошкови.
Резултати пројекта, који је урадила Међународна финансијска корпорација ИФЦ, као члан групације Свјетске банке, представљени су данас општинској администрацији, привредницима и јавним установама.
Електронски регистар омогућава да грађани и привредници на једном мјесту једноставно и брзо добију потпуну информацију о томе гдје и како треба да поднесу одређени захтјев, коју документацију да приложе, те колико ће поступак коштати и у којем року ће бити ријешен, док су у инвестиционом профилу детаљно анализиране све могућности за улагања.
Поједностављен је 61 административни поступак у директној вези са покретањем и обављањем привредне активности, просјечно вријеме за рјешавање предмета скраћено је за 42 одсто, а снижена је и вриједност такси и накнада у таквим поступцима.
“За добијање грађевинске дозволе, прије ове реформе, било је потребно да грађанин оде на 11 адреса и прибави 21 документ, а након спровођења реформе, грађанин одлази на пет адреса и прибавља 11 докумената”, каже координатор пројекта испред општине Фоча Игор Ћурчић.
Он је додао да су инвеститори у првој години покретања бизниса ослобођени плаћања комуналне таксе за истицање фирме, као и да су, гдје је било могућности, смањени и остали трошкови.
Инвестициони профил садржи податке о природним потенцијалима општине Фоче- шумском богатству, хидроенергетском потенцијалу, руднику мрког угља у Миљевини, минералним сировинама на Челебићима, обрадивим површинама, природним резерватима и могућностима за развој пољопривреде и туризма.
Начелник општине Радисав Машић каже да ће сви будући инвеститори преко Свјетске банке и других портала моћи да се упознају о потенцијалима и предностима које Фоча нуди.
“У области туризма је већ кренула значајна инвестиција, а у области пољопривреде реализујемо пројекат на подручју Мјесне заједнице Козја Лука. Очекујемо да ће инвестиционе активности кренути још брже, јер на подручју Челебића у наредној години очекујемо почетак реализације великог пројекта отварања рудника олова и цинка”, рекао је Машић.
Са 67.000 хектара шуме, Фоча нуди пословне могућности у модернизацији процеса производње дрвета, а здрава животна средина, обрадиво земљиште и разноликост пејзажа са Националним парком “Сутјеска” и кањоном Таре, уз поједностављивање процедура за улагање, требало би да привуку инвестиције у областима пољопривреде и туризма.
Такође, ријека Дрина је највећи хидропотенцијал за коришћење воде у енергетици на Балкану, који је у великој мјери неискоришћен, наводи се у инвестиционом профилу општине Фоча.
Детаљно су приказане и конкретне локације за инвестирање-индустријске зоне на Ливадама, Броду и Баљевом Пољу, као и видови подршке које инвеститор може очекивати при реализацији инвестиције.
Општина Фоча је у овај пројект ушла у децембру прошле године и једна је од 12 општина у БиХ у којима су на овај начин поједностављене пропцедуре и створени биљи услови за инвеститиоре.
Пројекат је финансирала Влада Велике Британије.
Извор: СРНА