Градишка: Ускоро забрана извоза трупаца

Министар пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Српске Стево Мирјанић најавио је данас у Градишци да ће на једној од наредних сједница Владе бити разматран приједлог уредбе о забрани извоза трупаца, која је већ припремљена.
Мирјанић је након разговора са дрвопрерађивачима рекао да је Шумско газдинство “Градишка” за седам мјесеци обезбиједило више од 60 одсто сировине за предузећа које снабдијева и да ће до краја године бити реализовани сви потписани уговори.
Он је новинарима рекао да је данашњи разговор организован јер Шумско газдинство “Градишка” представља једно од већих и снабдијева више од 30 различитих послодаваца.
“Хтјели смо данас да видимо са директорима тих предузећа и Јавним предузећем `Шуме`, како се реализују уговори о снабдијевањеу сировином. Могу рећи да је стање задовољавајуће јер је за седам мјесеци снабдјевеност свих прерађивачких капацитета овог подручја већа од 60 одсто”, навео је Малешевић.
Он је истакао да је у ствари ријеч о реализацији закључака Владе Републике Српске, гдје су све структуре унутар Јавног предузећа “Шуме” обавезане да до краја године доставе све уговорене количине дрвопрерађивачима у Српској.
“С друге стране, обавеза свих у овом јавном предузећу и дрвопрерађивача, јесте да се припреме за уговарање за наредну годину, и да крајем новембра и почетком децембра буде остварена фаза уговарања количина за 2018. годину”, нагласио је Мирјанић.
Он је појаснио да ће на овај начин бити успостављен сталан систем који ће омогућити сигурност дрвопрерађивачима, јер ће “добити све потребне количине сировине за прераду, за финале и извоз”.
“То ће значити и велику ствар за пословање Јавног предузећа `Шуме` које ће имати познате услове када је ријеч о својим купцима сировина и када је ријеч о свом развоју”, каже Мирјанић.
Што се тиче нивелације цијена, Мирјанић каже да ће то бити учињено до краја године, имајући у виду да је неопходан систем који ће “одражавати респект” према окружењу унутар и ван БиХ и омогућити домаћим шумским газдинствима економски другачији резон када је ријеч о привређивању.
“Није добро ако друштво, институције државе учествују у смањењу услова привређивања, а поготову снижавању положаја, у овом случају, шумарства у примарној расподјели. Тржиште треба да буде основни судија, а то значи да ћемо, надам се, успјети да нивелишемо цијене до оног нивоа који ће одговорати и дрвопрерађивачима и шумарима са становишта стварања дохотка и профитабилног пословања”, рекао је Мирјанић.
Одговарајући на питање новинара како ријешити проблем продаје трупаца на нелегалан начин, Мирјанић каже да се то већ покушава врло честим контролама.
“Имамо екипе састављене од представника `Шума Републике Српске`, ресорног министарства, инспекције и МУП-а, које врше контроле. У цјелости ћемо ријешити овај проблем уколико до краја године започнемо, а сљедеће завршимо информациони систем”, рекао је Мирјанић.
Он каже да су овај пројекат обезбијеђена средства и да информациони систем мора бити у функцији до сљедеће године.
“Оваквим једним системом контроле сјече и кретања свих дрвних сортимената потпуно бити елиминисана бојазан од различитих махинација, препродаја, крађа и другог”, рекао је Мирјанић.
Директор Шумског газдинства “Градишка” Милан Средојевић изјавио је да ће ово газдинство испунити све уговорене обавезе према купцима.
Он каже да је ово газдинство, које покрива подучје Српца, Прњавора и Градишке, највеће по етату у “Шумама Републике Српске”, али да има лошу сортиментну структуру од 50.000 трупаца и 100.000 огревног дрвета.
“Морамо да радимо домаћински да би направили позитивну рачуницу”, рекао је Средојевић и додао да етат овог газдинства износи 150.000 метара кубних.
Он каже да Шумско газдинство “Градишка” поштује сугестије Владе и ресорног министарства да велика количина сортимената остане код локалних прерађивача.
Извор: СРНА