Грант подржао даљи развој компаније “Биље и љекобиље”
Фирма “Биље и љекобиље” из Бјелосављевића код Сокоца је прва регистрована фирма која се на подручју ове и неколико сусједних општина бави сакупљањем, откупом, припремом и чувањем љековитог и ароматичног самониклог биља, шумских плодова и гљива – од раног прољећа до касне јесени. Око 90% откупљеног сировог смрчка и свјеже јагорчевине извозе у земље ЕУ, а откупљују и друге биљке као што је зова, редуша, смрекова боба, шумско воће, шипурак, дријењак, боровница, брусница и трњина.
Власник фирме Младен Орашанин каже да фирма у значајној мјери и прерађује све ове сировине захваљујући модерној опреми у коју је у протеклом периоду инвестирано око 300.000 КМ. Ријеч је првенствено о хладњачи и дестилерији уз помоћ којих сада производе етерична уља од иглица јеле, бора и смрче. Уз подршку гранта из Цхалленге фонда ова фирма набавила је машину за сушење биља, гљива и других шумских плодова чиме су затворили круг термичке производње. Ријеч је о чистој органској производњи без индустријских загађивача, хемије и плантажног узгоја за коју се надају да ће добити и цертификат како би могли лакше да је пласирају на тржиште ЕУ. Вриједност пројекта је око 30 000 КМ од чега је учешће C2C фонда 30%.
Реализацијом овог пројекта успјели су да запосле два радника, а од рада фирме користи има и велики број становника са ове регије. “Берба љековитог биља је традиција на Романији и може да донесе добру зараду због чега све већи број људи опредјељује за ову активност. Ми тренутно тржишту нудимо полупрерађено биље, гљиве и шумске плодове, али и етерична уља од самониклог шумског биља. Имамо властити производни погон скромних капацитета са тенденцијом повећања по потреби. Располажемо са намјенским објектом за чишћење, сушење и паковање шумских плодова, гљива, биља и љековитог биља који је изграђен прије двије године. Поред складишта, посједујемо и мању хладњачу, неопходну опрему за сушење биља, Ијекобиља и шумских плодова, као и дестилатор за производњу етеричних уља”, каже Орашанин.
Захваљујући средствима Шведске агенције за међународни развој и сарадњу – Сида/Амбасаде Шведске у Босни и Херцеговини успостављен је Challenge to Change, C2C, програм. Пројекат проводе Сарајевска регионална развојна агенција СЕРДА и Развојна агенција Републике Српске-РАРС. Партнер у пројекту је и Регион Остерготланд, Источна Шведска. Главни циљ пројекта је јачање привредног развоја у БиХ, као и сарадње Шведске и БиХ.