Од пекаре до пословног царства
Највећа линија за производњу француског хљеба на Балкану недавно је пуштена у рад, и то у фабрици “Крајина клас” у бањалучком насељу Дебељаци, чиме је ово предузеће наставило незаустављиво да расте у овој области. За сат времена ова линија произведе чак 5.000 хљебова и дио је објекта вриједног више од 20 милиона марака, у којем се ради на најсавременијој пекарској опреми, али и у којем се поштују веома строги санитарни прописи, у шта смо се и лично имали прилику увјерити.
Прича овог предузећа, према ријечима Саше Тривића, власника и оснивача, почела је 1995. године и то у Српској улици у Бањалуци, када је настала пекара “Мања”, која данас послује у склопу “Крајина класа” и има на десетине својих пословница. Од тада се пословни и људски портфолио овог предузећа константно шири и данас броји око 500 запослених, распоређених на пословима малопродаје, транспорта и производње. У широкој палети производа налази се око 200 врста колача и пекарских производа, а почела је и производња полупечених производа који су врх у свјетском пекарству. Такође, очекује се и почетак извоза хљеба за Словенију и Хрватску. “Прошле године смо имали пораст од преко 20 одсто у производњи и продаји, тако да је то једна од бољих година, а такав тренд раста држимо у посљедњих неколико година. Тренутно извозимо колаче за Словенију и Хрватску, и то су озбиљне количине. Имамо могућности да извозимо и на друга тржишта, али смо ограничени капацитетима и људима. Не можете превише брзо расти. Може се више продати него што можемо направити”, каже Тривић.
Да би се озбиљно радило, он каже како су неопходни константно улагање и модернизација опреме.
“Све што смо зарадили, улагали смо у нову опрему. Прошле године смо узели најсавременију пећ, роботизовану, која је коштала преко милион марака, а након тога и линију за производњу француских хљебова. У погону се дневно потроши седам тона брашна”, прича Тривић.
Међутим, све више проблема је с радном снагом и администрацијом, која нема разумијевања за привреднике, те бројним компликованим процедурама које отежавају пословање.
“Ипак, како дуго година послујемо, научили смо да се с тим боримо. Све мање то примјећујемо, али локална заједница би требало да омогући боље услове за изградњу објеката у смислу бржег рјешавања имовинско-правних односа, грађевниских дозвола и сагласности, јер то успорава један дио привредника, а држава се мора бавити скидањем различитих административних баријера и парафискалних намета. Ту је и проблем стручне радне снаге, јер нам фирме све више личе на факултете и школе, и ту губимо доста времена”, објашњава Тривић.
План овог предузећа за будућност је да постану регионални лидери у производњи хљеба и пецива и освајање комплетног тржишта бивше Јогославије. Радници с којима смо кратко попричали, јер нисмо жељели да ометамо производни процес, су нам поручили како су задовољни условима у којима раде, као и са својим послодавцем, којем се могу обратити за било какав проблем који имају.
ПРОФИЛ
Назив: “Крајина клас” д.о.о.
Сједиште: Бањалука
Основано: 1997.
Дјелатност: Производња пекарских и посластичарских производа
Број запослених: 500
Контакт: www.krajinaklas.com , Телефон: 051/429-944
О ПРОЈЕКТУ 50+
Пројекат 50+ покренули су „Независне новине“ и Привредна комора Републике Српске, а у оквиру пројекта промоције домаће производње „Наше је боље“.
Он ће трајати током 2017. године, а планирано је континуирано представљање успјешних приватних предузећа, која послују у нашој земљи, а запошљавају 50 и више радника.
Циљ пројекта је представити што више позитивних примјера приватног предузетништва, како бисмо подстакли инвестиције и развојне програме и како би јавност била упозната с пословним могућностима, производним асортиманом или услугама које пружају домаће компаније.
Пројекат се реализује уз подршку и помоћ Републичке агенције за развој малих и средњих предузећа РС и Министарства индустрије, енергетике и рударства РС.
Извор: Независне новине