Опасан отпад затворили у еколошке контејнере
„ЗТ КОМЕРЦ“ доо Приједор једини је произвођач специјализованих “smart energy unit” контејнера за складиштење електронске опреме и генератора електричне енергије које користе велике фирме (General Electric) на удаљеним локацијама и просторима који захтјевају додатну енергију. Због изузетног квалитета производа, ино купци тражили су нове производе које је ова фирма развила уз подршку C2C фонда.
„Ради се о специјализованим еколошким контејнерима за смјештај отпада из термоелектрана, дрвне и челичне индустрије, текстила исл, затим транспортним контејнерима за расуте терете (шећерна репа, сунцокрет…) и специјализованим сигурносним, херметички затвореним контејнерима у које се депонује биолошко-хемијски отпад. Такви контејнери морају задовољити највише сигурносне и еколошке стандарде и могу издржати тепературе до -40, а завршна боја погодна је за деконтаминацију. Користе се за депоновање и транспорт слабо-средње радиоактивног отпада, те биолошко-хемијског отпада фармацеутске индустрије што омогућава заштиту становништва и животне средине. Највећи дио произведених контејнера одлази за извоз већ познатом купцу”, кажу у овој компанији и подсјећају да је укупна вриједност овог пројекта 130.238,79 КМ, од чега је износ гранта био 56.992,49 КМ тј. 43,76%. Остатак је властито учешће.
Поред 3 наведена нова производа, захваљујући пројекту фирма је унаприједила и производњу специјализованог контејнера за складиштење генератора и електронске опреме јер нова опрема омогућава производњу већих и јачих профила неопходних за нове веће верзије постојећег производа. Такође, реализација пројекта омогућила је и запошљавање нових 10 радника чиме је укупан број повећан на 21.
„Постоји велика потреба за овим производима у фармацеутској, металској, дрвној индустрији и пољопривреди. Веома су издржљиви и што је најважније обезбјеђују висок стандард заштите околине, људи и животиња јер се у њима безбједно складиште опасне материје“, кажу у „ЗТ КОМЕРЦ“ и додају да без подршке C2C фонда развој нових производа не би био могућ.
„Подршка донатора, какав је и C2C програм, од изузетне је важности за развој реалних капацитета МСП. Без грант подршке не бисмо за кратко вријеме могли набавити кључну опрему и алате и започети производњу нових производа. Самосталан развој базиран на властитим ресурсима је могућ, али веома спор јер смо лимитирани високим каматама задуживања, те захтјевним условима банака које често не можемо обезбиједити“, истичу у овој компанији.
Ова приједорска фирма постоји од 2012. године и бави се производњом металних конструкција, металних производа за грађевинарство, цистерни и резервоара, нискоградњом, постављањем кровних конструкција и специјализованих контејнера. Усвојили су савремене стандарде производње и доминантно су извозно орјентисани.
Захваљујући средствима Шведске агенције за међународни развој и сарадњу – Сида/Амбасаде Шведске у Босни и Херцеговини успостављен је Challenge to Change, C2C, програм. Пројекат проводе Сарајевска регионална развојна агенција СЕРДА и Развојна агенција Републике Српске-РАРС. Партнер у пројекту је и Регион Остерготланд, Источна Шведска. Главни циљ пројекта је јачање привредног развоја у БиХ, као и сарадње Шведске и БиХ.