Прњавор: Пословна зона Вијака нуди више од 100 парцела
Изградња ресторана, бунгалова, терена за спорт и рекреацију, као и излетишта планирана је Регулационим планом пословно-турстичке зоне Вијака у Прњавору. Такође, у оквиру туристичко–рекреативног дијела планирана је изградња спортског комплекса, те је Општина Прњавор кандидовала ову инвестицију за пројекат „FIFA GOAL“, којим се подразумијева изградња фудбалских терена вриједних 2 мил КМ. Пословно-туристичка зона Вијака имаће, иначе, два дијела – сјеверни дио који је намијењен за пословно-индустријску зону и јужни дио за туризам и рекреацију. Како за еКапију кажу из Општине Прњавор, простор пословно–индустријске зоне подијељен је на 120 нових парцела у којима ће бити омогућено обављање више дјелатности, а које су по природи сличне.
– Јужни дио локације посједује велики туристички потенцијал постојањем ергеле Вучијак која је у власништву Владе РС и чини овај локалитет изузетно атрактивним за изградњу угоститељских садржаја као што су ресторани, бунгалови, терени за спорт и рекреацију, излетишта и многих других – додају из ове општине. Како кажу, активности се одвијају планираном динамиком, па је средином јануара ове године 60% земљишта пословне зоне укњижено на Општину Прњавор, чиме су створени услови да почне изградња. – До краја 2017. године очекујемо да ће бити укњижен и преостали дио овог земљишта, чиме ће се комплетирати пословно–индустријска зона, а усвојен је и Регулациони план за ову зону. Укупна површина пословно-туристичке зоне Вијака је око 320 хектара и налази се 2,5 километра од центра Прњавора.
Ова зона има одличну саобраћајну повезаност, јер се налази на раскрсници путева – магистралног, регионалног и аутопута „9. јануар“ што ће привредницима који буду имали производне погоне у зони омогућити мање трошкове и скраћено вријеме транспорта роба, као и лакши пласман производа. – Аутопут „9. јануар“ пресјеца ову зону на два дијела, пословно–индустријски и туристичко–рекреативни. Саобраћајним рјешењем планирано је да се на мјесту искључења са аутопута омогући приступ свим зонама са пословно-индустријским садржајем, а један потпутњак повезиваће сјеверни и јужни дио пословне зоне. Унутар пословно–индустријске зоне саобраћај ће бити ријешен на принципу једне примарне саобраћајнице и сабирних саобраћајница како би се обезбиједио приступ свим парцелама, док ће приступ туристичко-рекреативној зони бити заснован на постојећој путној мрежи укључујући реконструкцију и доградњу истих – кажу из Општине Прњавор. Такође, напомињу, да је у току 2017. године планирана изградња трафостанице што ће обезбиједити потпуно и квалитетно напајање струјом.
– Пословна зона Вијака располаже са водоводном мрежом, али да би се обезбиједило квалитетно водоснабдијевање будућих потрошача потребно је дуж свих планираних саобраћајница обезбиједити дистрибутивну водоводну мрежу, те увести нову телекомуникациону мрежу са капацитетом који одговара будућем пословном комплексу – додају из ове општине. Из Општине Прњавор поручују да је пословно–индустријска зона намјењена за „greenfield“ инвестиције које представљају најпожељнији вид улагања у нове капацитете, јер доносе експлозивни раст привредних активности и нова запошљавања. Наиме, ова врста инвестиције подразумијева да се са послом почиње од почетка, од откупа земљишта, изградње пословних објеката до запошљавања радника. – Постоји велико интересовање привредника са подручjа општине Прњавор, који посједују пословне капацитете у непосредној близини послове зоне, да прошире своје привредну дјелатност унутар ње. На подручју наше општине постоје велике могућности за развој пољопривредне производње, посебно у области мљекарске производње, јер је општина Прњавор лидер у производњи сировог млијека у РС. Такође, највећи број предузећа дјелује у области прехрамбене индустрије, затим производње коже и обуће, као и металопрерађивању. Међутим, значајно је споменути и производне капацитете из области прераде дрвета, производње намјештаја и грађевинског материјала.
Из Општине Прњавор кажу за еКапију да активно раде на стварању погодности за привредно дјеловање на подручју општине, а једна од таквих активности, истичу, је смањење стопе пореза на непокретност. Наиме, у децембру 2016. усвојена је стопа пореза на непокретност у износу од 0,05% што представља најнижи могући износ. – Пословно–индустријска зона биће опремљена пратећом инфраструктуром – струја, вода, телекомуникације. Свакако једна од предности пословно–индустријске зоне је близина аутопута, чијом изградњом ће бити омогућемо да све што се производи у Прњавору за кратко вријеме буде у центрима у регион, али и шире. Такође, у циљу унапређења пословног окружења Општина Прњавор је реализовала пројекат Регулаторне реформе, с циљем смањења трошкова и ризика пословања кроз поједностављење административних поступака у надлежности локалне управе и смањења цијена услуга локалне администрације – поручују из ове општине.
Како додају цијена земљишта у пословно-туристичкој зони биће одређена на јавној лицитацији.
Извор: Општина Прњавор