Сарајево: Повећање извоза резултат заједничког пројекта

Резултат заједничког пројекта Спољнотрговинске коморе БиХ и УСАИД-а “Приступ новим тржиштима и сертификација компанија из металског и дрвног сектора” је повећање извоза за 2.000.000 евра у металском сектору и у дрвопрерађивачком 2.535.000 евра.

Представник Спољнотрговинске коморе Енес Алишковић истакао је да је кроз овај заједнички пројекат омогућено да седам компанија из металског сектора учествује на прошлогодишњем сајму у Хановеру и да су захваљујући тамошњим контактима успјели да забиљеже повећање извоза и запосле још 67 радника.

Када је ријеч о дрвопрерађивачкој дјелатности, он је навео и да је омогућено да осам компанија почетком ове године учествује на сајму у Келну, што је довело до повећања извоза за шест мјесеци од 2.535.000 евра и запошљавања 19 нових радника.

Алишковић је нагласио да су учешћем на страним сајмовима представници компанија из БиХ договорили извоз на тржишта земаља ЕУ, посебно Њемачке, Холандије, Швајцарске и Аустрије.

“Наступом на сајмовима успостављани су контакти и потписани уговори, а само на сајму у Келну остварена је продаја од око 25.000 долара”, рекао је Алишковић.

Осим учешћа на сајмовима, кроз заједнички пројект УСАИД-а и Спољнотрговинске коморе омогућено је и да 12 фирми из БиХ добије сертификате за заваривање по стандардима БАС ЕН 3834 и БАС ЕН 1090.

– Металски сектор годинама биљежи фантастичне извозне резултате и носи 34 одсто укупног извоза БиХ. Комора је у контакту са привредницима дошла до података да фирмама велике изазове представљају сертификација за завиривање по основу два стандарда БАС ЕН 3834 и БАС ЕН 1090 –  рекла је директор Сектора привреде Спољнотрговинске коморе БиХ Огњенка Лаловић.

Лаловићева је истакла да су ови сертификати за фирме битни и да се у прошлости дешавало да не могу да склопе уговоре са иностраним партнерима јер је посједовање ових сертификата незаобилазан фактор.

Она је додала да је ријеч о компанијама који у правом смислу ријечи припадају категорији малих и средњих предузећа која запошљавају од 15 до 250 радника.

– Укупно ових 12 компанија запошљавају 979 радника. На основу добијених
сертификата, према процијенама, повећање извозних могућности ових компанија повећаће се за 15 до 20 одсто – рекла је Лаловићева.

Представник УСАИД-а Фуад Чурчић изразио је задовољство резултатима пројекта који је започео у љето 2017. године.

– Завршавамо активности идуће године у јуну са укупним фондом од 1.650.000 долара. До сада смо успјели креирати више од 800 радних мјеста. Драго нам је да повећамо конкурентност и број радних мјеста у БиХ – рекао је Чурчић.

Он је додао да УСАИД има отворен јавни позив за нове апликанте у дрвном, металском и текстилном сектору.

– Позивам све који имају жељу и планове да повећају извоз и број радника да се слободно обрате са идејом и да видимо да ли постоји могућност да помогненом – рекао је Чурчић.

Представници компанија које су учествовале у пројекту су захвалили Спољнотрговинској комори и УСАИД-у јер су им омогућили да остваре нове контатке и на основу њих потпишу уговоре.

Извор: СРНА