Сервисни центри и пут трансформације за већи удио коришћења обновљиве енергије у малим и средњим предузећима – SMEnergy
Назив пројекта: Сервисни центри и пут трансформације за већи удио коришћења обновљиве енергије у малим и средњим предузећима – SMEnergy
Трајање: 30 мјесеци
Буџет: 2.065.115,14 евра
SMEnergy пројекат суфинансира Европска унија у оквиру Interreg Дунавског регионалног програма.
Партнери:
Локална енергетска агенција Сподње Подравје – LEASP из Словеније
Мађарска агенција за енергетску ефикасност – MEHI
Пословна агенција Бургенланд за истраживање и иновације д.о.о. – FIB из Аустрије
PC-Тrend д.о.о. из Мађарске
ДЕX иновациони центар – DEX IC из Чешке
Словачка пословна агенција – SBA
Развојна агенција Републике Српске-РАРС
Центар за подршку малим и средњим предузећима – Русе – BSC SME Русе из Бугарске
Европски институт за иновације и технологију из Њемачке
Универзитет примјењених наука Ландсхут – TZE, такође из Њемачке
Циљ:
Стварање пилот мреже сервисних центара у земљама учесницама у пројекту како би се ојачала подршка енергетски интензивним МСП у убрзавању транзиције ка усвајању обновљивих извора енергије.
О пројекту:
С обзиром на текућу енергетску транзицију и амбициозни циљ ЕУ да до 2050. године достигне нето-нулту емисију угљеника, већина енергетски интензивних МСП у Дунавској регији суочава се са истим изазовима да се прилагоди зеленој економији и повећаном коришћењу и ефикасности одрживе енергије. Прије свега, индустријска МСП су међу највећим потрошачима енергије, што често представља велике трошкове и ствара проблеме у свијетлу енергетске безбједности и зависности од фосилних горива, посебно због актуелних геополитичких дешавања. Повећање удјела обновљивих извора енергије и енергетске ефикасности су стога централна питања која се тичу индустрије и МСП у Дунавској регији.
Кроз пренос знања и развој алата за планирање, SMEnergy пројекат ће пружити свеобухватну подршку локалним/регионалним МСП да усвоје обновљиве изворе енергије. У исто вријеме, интегрисани, транснационални приступ ће искористити постојеће мреже МСП да би се повећала видљивост примјера најбоље праксе и унаприједиле стратегије, напори и усвајање обновљивих извора енергије у оквиру Дунавског програма и шире.
Циљне групе:
Мала и средња предузећа
Добављачи енергије
Организације за пословну подршку
Секторска подршка
Различити нивои власти
Центри и школе за едукације и тренинге
Више информација о пројекту, може се пронаћи на званичној интерент страници пројекта: https://interreg-danube.eu/projects/danube4seecosystem