Соколац: Произвођачи млијека добили јунице
На Сокоцу је данас испоручено 19 стеоних јуница расе аустријски сименталац за произвођаче млијека који имају мање од седам музних грла, рекао је самостални консултант за спровођење пословних планова у Јединици за координацију пољопривредних пројеката Срђан Костић.
Костић је новинарима рекао да се набавка расних музних грла реализује кроз ИФАД пројекат који спроводи Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Српске заједно са Јединицом за координацију пољопривредних пројеката.
Он је нагласио да је лидер у овом пројекту билећка Мљекара “Пађени”, која гарантује сигуран откуп и редовно плаћање за своје кооперанте.
Костић је истакао да ће на Сарајевско-романијској регији бити подијељено 100 стеоних јуница раса аустријски и чешки сименталац.
Начелник општине Соколац Милован Бјелица нагласио је да је ова општина од 2013. године посебан акценат ставила на развој пољопривредне производње, посебно производње млијека и подржала мљекару “Пађени” да почне са откупом, јер је до тада вишак преузимао само сарајевски “Милкос”.
Бјелица је истакао да су мљекари са овог подручја стекли повјерење у ову мљекару и око 90 одсто њих сада су кооперанти те билећке мљекаре.
Он је истакао да је општина Соколац са менаџментом Мљекаре “Пађени” договарала набавку лактофриза, музилица и санацију сабирних станица, те ушла у заједнички пројекат набавке стеоних јуница.
“Стали смо иза пољопривредних произвођача, преузели обавезу и уплатили 10 одсто од укупне вриједности за набавку јуница за 29 мљекара”, навео је Бјелица.
Власник мљекаре “Пађени” Ненад Вукоје изјавио је да је овај начин набавке расних грла веома повољан и користан за крајње кориснике.
“Министарство пољопривреде Републике Српске преко ИФАД пројекта донирало је око 50 одсто од укупних средстава, 10 одсто локалне заједнице, а остатак од 40 одсто корисници испоручених грла, с тим што је од тих 40 одсто, 60 одсто новац уложила мљекара да јој се кроз откуп млијека врати за годину дана”, навео је Вукоје.
Вукоје је истакао да спровођење овог пројекта доприноси повећању сточног фонда са квалитетнијом генетиком, која се на Сарајевско-романијског регији сваке године повећава 10 до 15 одсто и да ће се тај тренд наставити.
Он је подсјетио да је прије десетак година, са доласком билећке мљекаре на Соколац, било око 600.000 литара у откупу, а прошле године је та количина достигло готово четири милиона литара млијека, колико су откупиле двије мљекаре.
Вукоје је изразио увјерење да велике заслуге у том напретку има “Пађени”, истичући помоћ ресорног министарства, те коректну сарадњу са произвођачима и локалном управом.
Виши стручни сарадник за сточарство у ресору за пружање стручних услуга у
пољопривреди Подручна јединица Соколац Свјетлана Мичић нагласила је да је на Сокоцу данас испоручено 19 стеоних јуница аустријског сименталца и да ће сутра бити испоручено 10 стеоних јуница чешког сименталца.
Мичићева је нагласила да се велика заинтересованост произвођача млијека јавила због боље генетике на фармама, због сигурног откупа млијека, редовног плаћања и због тога што је мљекара одлучила да прошири своју кооперантску мрежу.
Према њеним ријечима, начин плаћања стеоних јуница је да 40 одсто трошкова сноси пројекат, односно 50 одсто уколико је носилац пољопривредног газдинства жена или лица млађа од 35 година, 10 одсто локалне заједнице, а остатак директним плаћањем мљекари или кроз млијеко.
Мичићева је рекла да је ова подршка пољпривредницима реализована у оквиру пилот-пројекта “Подршка малим произвођачима млијека у Републици Српској”, путем Међународног фонда за пољопривредни развој – ИФАД, те да је њиме обухваћено 12 општина Сарајевско-романијске регије, Подриња и Херцеговине.
Пољопривредни произвођач Славко Косорић из села Читлуци код Сокоца рекао је Срни да има пет крава и да се одлучио да на овај повољан начин купи расну стеону јуницу јер његово домаћинство живи од продаје млијека.
Он је задовољан цијеном и већ је уплатио око 1.000 КМ, кроз продају млијека ће уплатити још око 1.500 КМ, а остатак ће помоћи мљекара, општина и Министарство.
Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Српске, путем Јединице за координацију пољопривредних пројеката, мљекаре “Пађени” и Ресора за пружање стручних услуга у пољопривреди, заједнички ради на развоју перспективних ланаца вриједности који интегришу мале пољопривредне произвођаче.
Ресор за пружање стручних услуга у пољопривреди Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Српске, Подручна јеидница Соколац, дјелује на 12 општина Сарајевско-романијске и горњодринске регије.
Извор: СРНА