Србац: Промоција привредника
Привредни субјекти са подручја општине Србац из области агробизниса и дрвног и металског сектора биће представљени у електронској аликацији и публикацији која ће бити доступна широј јавности а све у циљу побољшања привредног амбијента на подручју општине Србац.
Ово је један од закључака са састанка Тима за спровођење пројекта “КООПЛокал-Јачање сарадње Привредне коморе и општина на пружању подршке економском развоју на локалном нивоу” који је организован у згради општинске управе у Српцу.
Међу члановима тима се налазе и представници Општине Србац који имају задатак да што боље промовишу привредне потенцијале наше општине у циљу привлачења домаћих и страних инвеститора.
Начелник Одјељења за привреду, пољопривреду и друштвене дјелатности, Марко Михољчић, рекао је да ће у електронској апликацији на интернету и штампаној публикацији бити представљено најмање по 10 фирми из сваког од наведена три сектора.
„Организоваће се и неки семинари, као и студијска путовања. Успјели смо преко овог пројекта обезбиједити за нашу локалну управу и вриједну информатичку опрему у виду једног лаптопа и пројектора“, рекао је Михољчић.
Учешће у састанку су узели и представници општина Прњавор и Лакташи, као и представници Подручне привредне коморе Бања Лука.
Представница Подручне привредне коморе, Милена Ђуђић, рекла је да услуге Привредне коморе нису циљане само за њихове чланице, односно предузећа, већ и за јединице локалне самоуправе како би заједно с њима унаприједили привредни амбијент на локалном нивоу.
„Подручна привредна комора сада има шест услуга које константно пружа свим јединицама локалне самоуправе а то су градови Бања Лука и Приједор и 19 општина сјеверозападног дијела БиХ. Представници локалне управе сваког тренутка могу доћи у Привредну комору са жељом да унаприједе локални амбијент и привуку додатне инвестиције“, истакла је Ђуђић.
По њеним ријечима, апликација за мобилни телефон која се гради за ове три општине омогућиће лакшу комуникацију првенствено са привредом а онда и са широм јавности.
„Овакво рјешење биће на располагању и свим другим јединицама локалне самоуправе и оне ће моћи да под повољнијим условима изграде тај инструмент“, истакла је Ђуђић.
Она је додала да у оквиру њихових редовних привредних мисија као Привредна комора више воде рачуна о појединачним интересима локалних заједница и у складу са њиховим потребама укључују их у наведене активности.
Пројекат КООПЛокал финансира Европска унија у оквиру заједничког програма Европске уније и Владе Њемачке за локалну самоуправу и економски развој у БиХ – EU ProLocal. Укупна вриједност пројекта је 108.408,03 КМ од којих је Европска унија обезбиједила 86.726,43 КМ. Пројекат траје од 1.12.2017. до 30.11.2018. године.
Комора проводи пројекат у партнерству са Привредном комором Републике Српске и општинама Прњавор, Србац и Лакташи. Основни циљ је допринос јачању конкурентности малих и средњих предузећа унапређењем управљачких капацитета за локални економски развој општина Прњавор, Србац и Лакташи кроз изградњу и увођење инструмената економског развоја на локалном нивоу и пружање подршке приватно-јавном дијалогу и међуопштинској сарадњи.
Извор: Општина Србац